2018-11-14 - Test2

2018-11-13 - Testowy wpis 2

Test

2001-11-15 - Testowy wpis

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin convallis hendrerit enim, id porttitor magna posuere ut. In hac habitasse platea dictumst. Vivamus sollicitudin sem convallis, elementum lacus suscipit, eleifend nisi. Nunc vehicula dolor est, quis lacinia risus vehicula ac.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin convallis hendrerit enim, id porttitor magna posuere ut. In hac habitasse platea dictumst. Vivamus sollicitudin sem convallis, elementum lacus suscipit, eleifend nisi. Nunc vehicula dolor est, quis lacinia risus vehicula ac.

Początkowo Zawada była związana z parafią św. Apostołów Piotra i Pawła w Woszczycach, jednak z powodu przesunięcia granicy parafialnej znalazła się w zasięgu parafii dębieńskiej. W drugiej połowie XVIII wieku miejscowość została podzielona między dwie parafie. Wschodnia cześć ponownie wróciła do diecezji woszczyckiej, zachodnia zaś pozostała w dębieńskiej. Kolejne zmiany granic kościelnych spowodowały, że Zawada została podzielona pomiędzy parafie w Orzeszu, Woszczycach i Jaśkowicach.

Ostatnia z nich, dekretem z 20 maja 1985 otrzymała zgodę na budowę kościoła oraz punku katechetycznego. Odpowiedzialnym za realizację tego przedsięwzięcia został ks. Eugeniusz Szyszka proboszcz z Woszczyc. Projekt powstał według pomysłu inż. Jana Głucha, a autorem projektu konstrukcyjnego został inż. Franciszek Klimek. Wystrój kaplicy zaprojektował artysta plastyk Józef Kołodziejczyk. Tymczasowa parafia Przemienienia Pańskiego w Zawadzie została erygowana 12 września 1986, a jej ostateczne ustanowienie miało miejsce 28 sierpnia 1988. Konsekracji kościoła dokonał 1 października 1990 ks. bp Damian Zimoń.

Aktualny proboszcz – ks. Krzysztof Szudok

Poprzedni proboszczowie:

• Eugeniusz Szyszka
  • Leon Oleś

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia Przemienienia Pańskiego w Orzeszu, siedziba: Orzesze Zawada, ul. Krasickiego 1.